top of page

כלבים רכושניים

מהי רכושנות?
רכושנות הינה שמירת הגישה למשאב מסוים. בכדי להגן על המשאב היקר להם, כלבים רכושנים עלולים להפגין התנהגות תוקפנית כלפי מי שהם תופסים כאיום שיגזול מהם את המשאב. לרב ההתנהגות הזו תתבטא כלפי בני הבית ופחות כנגד זרים, אך בעיקר מהסיבה שזרים כמעט ואינם נמצאים בסביבה וסיכוייהם להיכנס לסיטואציה כזאת עם הכלבים נמוכים מראש. לעיתים המשאב היקר איננו כל כך ברור לבעלים ככזה ואז הם נתפסים בהפתעה כאשר הכלב לפתע מגרגר עליהם.
 
על מה כלבים מגלים רכושנות?
כלבים יכולים לפתח רכושנות כלפי כל דבר שמאוד חשוב להם. זה יכול להיות האוכל שלהם שבקערה, אוכל אחר שהם מוצאים על הריצפה, צעצועים וחפצים למינהם, הבעלים שלהם (כן כן, גם אתם סוג של משאב), מים ומקום לינה. לרב רכושנות תהיה לא רק למשאב מסוים אחד, אלא בשילוב של כמה משאבים. כמו כן נפוצה למצוא אצל כלבים רכושנים תחושת חוסר נוחות שמלווה לעיתים בבעיות תוקפנות בכל הקשור למגע וטיפול בגופו של הכלב (אחיזה בקולר, הברשה, גזיזת ציפורניים, נגיעה בזנב ובחלק האחורי, נגיעה באוזניים וכו').

איך מזהים רכושנות?
כדי לזהות רכושנות ולא בשניה האחרונה כאשר הכלב כבר נושך, כדאי מאוד להיות מסוגלים לקרוא את שפת הגוף של הכלב ולשים לב להתנהגות שלו סביב המשאב. אם ניקח לדוגמה מקרה בו המשאב עליו כלב שומר יהיה קערת האוכל שלו. כאשר ניתקרב לאזור של הקערה, נראה פתאום שהכלב מאיץ את קצב האכילה, כלומר הוא מנסה לסיים את האוכל כמה שיותר מהר כדי שלא נוכל לקחת לו. כמו כן אם הכלב פתאום מפסיק לאכול, אך הראש עדיין מונמך מעל הקערה ובעצם הכלב קופא - זהו סימן מ א ו ד ברור של אזהרה של לא להתקרב. כמו כן בשלב הזה האינטואיציה הפנימית שלכם (אם תקשיבו לה) כבר תצרח עליכם שלא להתקרב. השלבים הבאים (אבל יכול להיות גם שלא יופיעו בחלק מהכלבים) יהיו עיני ירח (שרואים את הלבן של העין ומבט קשה), נהמה, חשיפת שיניים, "ניסיון" לנשיכה באויר (גם סימן אזהרה. כלב לא מפספס. אם הוא היה רוצה לנשוך הוא היה פוגע) ולבסוף בסוף נשיכה (שגם לנשיכה יש דרגות חומרה שונות שמצביעות על כוונתו של הכלב להזיק).
 
באילו מצבים מתפתחת רכושנות אצל כלבים?
ברב המוחלט של המקרים אנחנו אשמים.
למרות שתמיד ייתכן מרכיב גנטי לנטייה כזו, אם אנו לא היינו מוציאים אותה מהכלב בדרכינו היצירתיות, יתכן ולא היינו רואים אותה מעולם מופנית כלפינו. 
אם לא היינו ממהרים להוציא מהגור החדש והחמוד שהבאנו הבייתה (בעיני הכלב - לגנוב לו) כל דבר שהוא מכניס לפה, ממחטת טישו בבית לעצם עוף ברחוב (בעיני הכלב - אותה הוא הרוויח ביושר בעזרת אפו). אם לא היינו עושים ניסויים של "להכניס את היד לצלחת בזמן שהוא אוכל כדי שהוא יתרגל", אם היינו מרגילים אותו למגע מגיל צעיר ופשוט לא נותנים לו סיבה שלא לבטוח בנו, חיינו ביחד היו נראים אחרת (דרך אגב ובהודאה אישית - אני חטאתי בחלק מהדברים האלו, כך שאני לא סתם רושמת אותם:)).
 
האם רכושנות היא התנהגות נורמלית?
כן. זוהי התנהגות נורמלית שקיימת בכולנו: כלבים, חיות אחרות ואנשים. ואם נחשוב על כך לרגע אולי גם לא נתפלא שהתנהגות זו נובעת מפחד, או יותר במדיוק "מהפחד שיקחו לי". רכושנות בכלבים בינם לבין עצמם לרב נפתרת לבד ולא מחמירה, כי כלבים יודעים לקרוא אחד את השני והם מכבדים את המרחב האישי ואת התחושות אחד של השני. אולם כאשר הרכושנות מכוונת נגדנו, משום מה אנו לא רואים את הכלב ואת תחושותיו, אלא נוטים יותר להסתכל על הצד שלנו ולהיפגע מאוד (כי זה הכלב שלי ואיך הוא מעז?! הרי אני מטפלת בו ומאכילה אותו ומוציאה אותו לטיולים. איך הוא יכול להיות כזה כפוי טובה?!). 
ועכשיו.. תארו לכם שאתם יושבים לארוחת ערב מול הצלחת. אתם רעבים, הריר כבר עולה לכם בפה והבטן מקרקרת למראה השניצל שמונח שם. אתם לוקחים ביס אחד ורגע לפני שאתם מוכנים להגיע לביס השני, מישהו לוקח לכם אותו מהצלחת. וזה לא קורה רק פעם אחת. זה חוזר וקורה שוב ושוב. תגידו את האמת... לא הייתם באיזשהו שלב  מתעצבנים ?
 
אז מה עושים?
אם הכלב שלכם שומר על משהו (ואתם יודעים זאת כי למדתם לקרוא קצת את השפה שלו) תעשו לו ולעצמכם טובה ודבר ראשון תכבדו את החשש שלו ואל תתקרבו אליו כאשר הוא מזהיר אותכם. 
לעולם אל תענישו כלב שקופא או מגרגר עליכם! זוהי הדרך שלו לדבר איתכם ולומר לכם שהוא לא רוצה להתעמת איתכם. אם תקחו ממנו את האפשרות לדבר איתכם (כי הענשתם אותו על הגירגור), אז השלב הבא בשרשרת יגיע מהר מאוד ומ"שום מקום" וזוהי הנשיכה הראשונה ושבירת האמון במערכת היחסים שלכם.
לכן, אם מאמר זה נוגע אליכם, תעשו טובה והתייעצו או איתי או עם כל איש מקצוע אחר שיוכל לעזור לכם.

bottom of page