top of page

כשאת אומרת האו, למה את מתכוונת?

נכתב על ידי עירית טוהר. יולי 2015

אילו רק היינו מבינים

לפני מספר ימים ביקרתי את פרח בביתה. פרח, כלבתם של חברים, עדינה וידידותית מכירה אותי היטב. לפני שעזבתי הנחתי שתיגש אלי כדי שאלטף אותה. בירכת פרידה אולי? מכיוון שלא עשתה כך ניסיתי למשוך את תשומת ליבה עם פרצופים וקולות. היא אכן ניגשה אלי עם זנב מכשכש מצד לצד ריחרחה מעט את פני חשפה שיניה לשבריר שנייה וחזרה לרבוץ לצד בעליה. מה קרה כאן? בשפת הכלבים פרח אמרה: "באמאש'ך תעזבי אותי".

בעקבות העניין שלי בנושא תקשורת עם כלבים חשפה אותי דנה למידע אודות סימני ההתקשרות שלהם ולאט לאט הרחבתי את המודעות ושימת הלב לסימנים אלו. ללא הבנת סימנים אלו לא הייתי מבינה שזנב מכשכש מצד לצד אינו מראה דווקא על שמחה אלא יכול להצביע גם על מתח וכך גם חשיפת השיניים הקצרצרה, שהיא סימן הרחקה ואיום מובהקים, הייתה חומקת מתשומת ליבי.

שמענו כבר על מקרי נשיכה של כלבים את בעליהם ובעיקר ילדים וכמובן זרים שאינם במעגל המשפחתי הקרוב, החל ממכרים קרובים ועד לזרים במפגש ראשון. אפשר להימנע מנשיכה! על פי תפיסת עולמו של הכלב נשיכה היא הצ'אנס האחרון מבחינתו להראות שאינו מעוניין בקרבה או מגע, לאחר שניסה "להסביר" בשפתו והאנשים בקרבתו לא הבינו. הבנת מספר סימנים בסיסיים ומודעות להופעתם יכולים להציל מנשיכה.

כלבים רבים, שחלקם אף נתפסים ע"י אנשים כ"דומיננטים", למעשה אינם כאלו כלל וכלל אלא בעצם חסרי בטחון עצמי מובהק. הם נושאים איתם חרדה מסוג זה או אחר ולכן  חוששים במפגש ראשון, מעדיפים להימנע מקרבה או מגע עם אנשים שאין להם איתם תקשורת בטוחה לאורך זמן, סיטואציות מסוימות מפורשות על ידם כאיום שגורם להם להיות מתוחים ולא נגישים או שפשוט רגישות גבוהה למגע מסוים גורמת להם לאי נעימות.

כלב שמח, חברותי ולא פחדן יכשכש בזנבו בצורת מעגלים בקצב איטי, גופו רפוי ונע עם תנועות זנב. אם כלב מראה סימני מתח או חרדה כפי שאפרט להלן אין ליצור איתו קשר במבט או בקרבה אליו, אלא לאפשר לו לגשת בעצמו אם יחפוץ בכך. גוף נוקשה ומתוח, אזניים זקורות, מבט נוקשה, עיניים פקוחות לרווחה, זנב זקור ותזזיתי וכמובן נביחה מרובה וסימון טריטוריה הם סימני הרחקה ברורים וידועים, אך יש גם סימנים פחות ידועים שדורשים שימת לב מיוחדת, למשל אם ניגשים לכלב שעסוק באכילה והוא קופא לשנייה? בצעד הבא לקראתו מסתכנים בנשיכה.

 

אפשר ללטף?

כעת אדגים בעזרת סיטואציות שכיחות מצבים שבהם כלבים מסוימים נמצאים בלחץ והאפשרויות "להיחלץ" ממצבים אלה.                                                    

  • האם תשמחו אם ייגש אליכם ברחוב אדם זר יחבק וילטף אתכם? אני מניחה שזה ירתיע. גם כלבים לא תמיד שמחים למחווה כזאת. כלב שמפנה מבטו לצד מראה שאינו מעוניין במגע או בקשר ואם בכל זאת ניגשים אליו והוא ירגיש לחוץ גופו יהיה מתוח, ילקק שפתיו, יפהק, יתגרד, ירחרח את סביבתו הקרובה וזאת כדי להרגיע עצמו או כדי להסיט את תשומת ליבו מהמצב המלחיץ בו הוא נמצא. כבדו אותו אפילו אם ילדכם מאוד רוצה ללטף את הכלב החמוד והפרוותי, ואל תגרמו למצב עוד יותר מלחיץ עבורו.

  • משחקים עם הכלב? לעיתים תנועה מסוימת מתפרשת ע"י הכלב כאיום והוא מגיב בהתאם – יתרחק, יסיט מבט, יסמן את האזור בהשתנה, יתמתח, ירחרח, יפהק, יתנער וכל זאת כדי להימנע, להירגע. צריך לתת לו את פסק הזמן הזה או להפסיק  לשחק בכלל. התעלמות וניסיונות להמשיך לשחק רק ילחיצו אותו יותר. סימן מובהק לכך הוא התהפכות על הגב ולא, זה לא על מנת שתלטפו לו את הבטן, אלא כמצב של כניעה שמאוד לא נעים לו או אם יש לו בטחון עצמי גבוה יותר יקפוץ עליכם עם שתי רגליו הקדמיות. בדרך כלל אנו מפרשים זאת כתנועת שמחה והתרגשות. במצב של לחץ הכלב מעוניין שתתרחקו ממנו. היש סימן יותר מובהק מזה?

  • בכניסה לחנות או מסעדה עומד כלב קשור כי בעליו נכנס כדי לקנות לו משהו טעים. הכלב מתוח, בוהה בדלת הכניסה לחנות. מסכן, אולי נלטף אותו קצת וזה ירגיע אותו? עכשיו כשאתם כבר מודעים לסימנים, שימו לב האם הוא מעוניין? בדרך כלל התשובה היא לא.

 

הבנו?  יש עוד.

ציינו כאן רק מצבי מתח אצל כלבים, אך אותו פיהוק, ליקוק שפתיים, התנערות וכל היתר מופיעים גם בסיטואציות רגועות. הכיצד? ואיך נבדיל? לכלבים ארסנל מצומצם של סימנים שבו הם עושים שימוש בהקשרים שונים. פעמים רבות לא מופיע סימן יחיד אלא רצף התנהגותי. הבנת פרוש הסימנים מחייבת הבנת רצף התנהגותי זה, ואת ההקשר לאופיו של הכלב ולמצב אליו הוא נקלע או שנמצא בו. הסימנים הם חד משמעיים רק בהקשר לסיטואציה.

נשמע קצת מסובך?  המודעות והבנת השפה (כמו כל שפה) אינה נלמדת ביום אחד, אך מעקב ושימת לב לאורך זמן תטמיע אותה. בוודאי תבחינו במשך הזמן שיש סימנים נוספים מעבר לאלה שציינו פה. למעוניינים יש ב YouTube סרטונים רבים בנושא וכמובן שאפשר להתייעץ עם דנה.

זאת היתה טעימה קטנה מעולמם של הכלבים. הקשיבו להם ולמה שיש להם לומר לכם. זה יהיה תחילתו של דו שיח מהנה ומרתק ☺

bottom of page